INFORMACJA
o możliwości składania wniosków
o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego
pracowników i pracodawców
(I nabór)
o możliwości składania wniosków
o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego
pracowników i pracodawców
(I nabór)
Informujemy, iż od dnia 03.02.2025r. do dnia 07.02.2025r. będą przyjmowane wnioski pracodawców o finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
Kwota do rozdysponowania w ramach ogłoszonego naboru: 1 300 000,00 zł
Uwaga: Zaleca się, aby wniosek wypełniał pracodawca a nie instytucja szkoleniowa. Powód - instytucje szkoleniowe często stosują jeden wspólny szablon wypełniania wniosku dla różnych pracodawców nie uwzględniając indywidualnych potrzeb pracodawcy. Niewystarczające uzasadnienie kształcenia ustawicznego może stanowić podstawę do negatywnego rozpatrzenia wniosku.
Zasady ubiegania się o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS):
1) Środki KFS mogą zostać przeznaczone na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego:
- pracodawców
- pracowników (zatrudnionych przez okres co najmniej 2 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę bez względu na wymiar czasu pracy – wytyczne MRPiPS 2025).
- wywiązali się z warunków umów zawartych z urzędem w zakresie aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych,
- funkcjonują lub prowadzą działalność gospodarczą minimum 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku,
- mają siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terenie działania Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej,
- gwarantują możliwość rozliczenia się ze środków z KFS do dnia 31.07.2025r. (rozliczyć się zgodnie z umową, tj. przedłożyć faktury, rachunki potwierdzające wydatkowanie przyznanych środków na działania już rozpoczęte),
- wskażą co najmniej jeden z określonych przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej priorytetów wydatkowania środków KFS w roku 2025:
- priorytet pierwszy – wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w zawodach określonych jako deficytowe na danym terenie tj. w powiecie lub w województwie.
Niniejszy priorytet pozwala na finansowanie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności ogólno -zawodowych (w tym tzw. kompetencji miękkich) o ile powiązane są z wykonywaniem pracy w zawodzie deficytowym. Wnioskodawca, występujący o środki w ramach tego priorytetu powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu bialskiego lub miasta Biała Podlaska. Z dofinansowanych form kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu mogą skorzystać zarówno osoby pracujące w zawodach określonych jako deficytowe jak i osoby zamierzające wykonywać zadania związane z zawodem deficytowym w przyszłości. Wykaz zawodów deficytowych w powiecie bialskim i mieście Biała Podlaska dostępny jest na stronie: https://barometrzawodow.pl - priorytet drugi – wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania tego priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed dniem złożenia wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po dniu jego złożenia zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź zostały/będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywały nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wprowadzenia zmianami. Pod pojęciem procesów należy rozumieć serię powiązanych ze sobą działań lub zadań, które rozwiązują występujący u wnioskodawcy problem lub prowadzą do osiągnięcia określonego efektu. Pracodawca powinien dołączyć do wniosku wiarygodne dokumenty (np. kopie faktur, rachunków, innych dokumentów zakupu itp.) wskazujące, iż dokonał zakupu maszyn, narzędzi, technologii, systemów pomocnych w funkcjonowaniu zakładu oraz logicznie i wiarygodnie uzasadnić chęć ubiegania się o środki KFS w ramach tego priorytetu. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu można objąć jedynie pracowników / pracodawców, którzy w ramach wykonywania swoich zadań zawodowych na stanowisku pracy korzystają lub będą korzystać z nowych technologii i narzędzi pracy lub będą wdrażać nowe procesy. - priorytet trzeci – wsparcie kształcenia ustawicznego pracodawców i ich pracowników zgodnie z potrzebami szkoleniowymi, które pojawiły się na terenach dotkniętych przez powódź we wrześniu 2024 roku.
Priorytet nie dotyczy pracodawców prowadzących działalność na terenie powiatu bialskiego i miasta Biała Podlaska. - priorytet czwarty - poprawa zarządzania i komunikacji w firmie w oparciu o zasady przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi, rozwoju dialogu społecznego, partycypacji pracowniczej i wspierania integracji w miejscu pracy.
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia o tematyce, w zakresie której pracodawcy i pracownicy zostaną wyposażeni w wiedzę i umiejętności dotyczące m.in.:- rozpoznawania, rozumienia i przeciwdziałania mobbingowi w miejscu pracy, zwiększające uważność na sposób komunikacji i budowanie relacji w ich zespołach,
- różnych form mobbingu pozwalające zrozumieć jego wpływ na zespół oraz jak skutecznie reagować i zapobiegać sytuacjom o charakterze mobbingu w przyszłości,
- rozpoznawania / uważności na zachowania i relacje w zespołach ( szczególnie menedżerów / pracodawców ),
- promowania bezpiecznego i wspierającego środowiska pracy,
- skutków społecznych i prawnych mobbingu lub dyskryminacji,
- wdrażania procedur przeciwdziałania i reagowania na przypadki nieprawidłowości.
Warunkiem dostępu do niniejszego priorytetu jest uzasadnienie pracodawcy, iż wnioskowane szkolenia mają na celu wzmocnienie umiejętności zarządzania, poprawę komunikacji wewnętrznej oraz stworzenie środowiska opartego na równości, integracji i zaangażowaniu pracowników.
- priorytet piąty – promowanie i wspieranie zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy poprzez m.in. szkolenia z zakresu zarządzania wiekiem, radzenia sobie ze stresem, pozytywnej psychologii, dobrostanu psychicznego oraz budowania zdrowej i różnorodnej kultury organizacyjnej.
Priorytet ten oferuje wsparcie w zakresie poprawy bardzo szeroko pojętego zdrowia psychicznego, w tym również szkolenia z zakresu działań go wspierających np. organizacji pracy. Jest adresowany do wszystkich pracodawców, bez względu na rodzaj i obszar prowadzonej działalności.
Przykładowe obszary, które mogą znaleźć się w zakresie tematycznym szkoleń to:- rola pracodawcy w wspieraniu zdrowia psychicznego,
- przyczyny i skutki stresu zawodowego, wypalenia zawodowego oraz radzenia sobie z nimi,
- skuteczna komunikacja w zespole, budowanie otwartego środowiska pracy tworzenie przyjaznego środowiska pracy,
- różnorodność w miejscu pracy, integracja pracowników wywodzących się z różnych grup pokoleniowych,
- promowanie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym, zdrowego stylu życia, technik relaksacyjnych i innych metod radzenia sobie ze stresem.
Wnioskując o wsparcie w ramach tego priorytetu pracodawca powinien uzasadnić, iż szkolenia dotyczące promowania i wspierania zdrowia psychicznego oraz tworzenie przyjaznych środowisk pracy pomogą zarówno menedżerom jak i pracownikom tworzyć zdrowe, wspierające i produktywne miejsca pracy.
- priorytet szósty - wsparcie cudzoziemców, w szczególności w zakresie zdobywania wiedzy na temat polskiego prawa pracy i integracji tych osób na rynku pracy.
W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia tylko dla cudzoziemców. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można w szczególności:- doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu/branży,
- doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu,
- rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.
Potwierdzeniem spełniania warunku dostępu do tego priorytetu jest oświadczenie pracodawcy stanowiące załącznik nr 4 do wniosku.
- priorytet siódmy – wsparcie rozwoju umiejętności i kwalifikacji niezbędnych w sektorze usług zdrowotnych i opiekuńczych.
W ramach tego priorytetu można dofinansować formy kształceniaustawicznego bezpośrednio związane z szeroko pojętą opieką zdrowotną czy opieką społeczną. Dostęp do priorytetu ma każdy pracodawca posiadający PKD w Sekcji R tj. Opieka zdrowotna i pomoc społeczna w działach 86 – Opieka zdrowotna, 87- Pomoc społeczna z zakwaterowaniem, 88 – Pomoc społeczna bez zakwaterowania. Warunkiem skorzystania z dostępnych środków jest oświadczenie pracodawcy o konieczności odbycia wnioskowanego szkolenia lub nabycia określonych umiejętności z zakresu usług zdrowotnych i opiekuńczych stanowiące załącznik nr 5 do wniosku. - priorytet ósmy - rozwój umiejętności cyfrowych.
Składając wniosek o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie. Kompetencje cyfrowe obejmują szkolenia zawodowe oraz zagadnienia związane z komunikowaniem się, umiejętnościami korzystania z mediów, umiejętnościami wyszukiwania i korzystania z różnego typu danych w formie elektronicznej oraz związane z cyberbezpieczeństwem. - priorytet dziewiąty - wsparcie rozwoju umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
Priorytet niniejszy adresowany jest do wszystkich pracodawców, którzy w jakikolwiek sposób chcą przyczynić się do realizacji założonych celów transformacji energetycznej m.in. przejścia z energetyki tradycyjnej, na przykład węglowej, do bardziej przyjaznych środowisku źródeł energii czyli elektrowni wiatrowej lub farm fotowoltaicznych. W ramach tego priorytetu będą również mogły być finansowane szkolenia mające na celu rozwój tzw. zielonych kompetencji, czyli zestawu umiejętności pozwalających na działania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz szkolenia w obszarze szeroko pojętej ekologii. Dofinansowanie w ramach tego priorytetu może otrzymać pracodawca, który w przekonywujący sposób uzasadni potrzebę nabycia przez siebie lub pracowników umiejętności związanych z transformacją energetyczną.
- kursy realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
- badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
- ubezpieczenie NNW w związku z podjętym kształceniem,
- studia podyplomowe realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
- badania potrzeb pracodawcy w kierunku KFS.
- 80% kosztów kształcenia ustawicznego - w przypadku małych, średnich i dużych przedsiębiorstw,
- 100% kosztów kształcenia ustawicznego - w przypadku mikroprzedsiębiorstw, jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na 1 uczestnika. Warunkiem przyznania środków dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw jest posiadanie 20% wkładu własnego.
3) Środki z KFS przyznawane pracodawcy na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc de minimis.
4) Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych są zwolnione z podatku od towarów i usług.
5) O środki z KFS nie mogą ubiegać się pracodawcy zamierzający samodzielnie realizować usługi edukacyjne dla własnych pracowników. Usługi edukacyjne powinny być realizowane przez wybraną instytucję szkoleniową.
6) Rozpatrywanie wniosków:
- przy rozpatrywaniu wniosku uwzględnia się:
- zgodność dofinansowywanych działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
- zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
- koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
- posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego w zakresie kursów;
- plany pracodawcy dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
- możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia (...),
- w pierwszej kolejności wsparcie ze środków KFS będzie przyznawane Pracodawcom:
- którzy nie korzystali w 2024r. ze środków KFS (zgodnie z kierunkowymi wytycznymi MRPiPS),
- których wnioski nie wymagają dodatkowych wyjaśnień;
- w przypadku nieprawidłowo wypełnionego wniosku (np. zawiera wymagane załączniki, ale podane informacje wymagają doprecyzowania), Pracodawcy będzie wyznaczony 7- dniowy termin na jego poprawienie.
- wniosek będzie pozostawiony bez rozpatrzenia w przypadku:
- niepoprawienia we wskazanym terminie wniosku nieprawidłowo wypełnionego,
- niedołączenia wymaganych załączników tj.:
- zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 i ust. 2 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,
- informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,
- kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
- programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu,
- wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego,
- złożenia wniosku nie w terminie określonym w naborze.
Szczegółowe informacje o zasadach ubiegania się o środki z KFS oraz wzór wniosku dostępne są na stronie internetowej bialapodlaska.praca.gov.pl
Wnioski wraz z wymaganymi załącznikami można składać w godzinach pracy Urzędu od 7.30 do 15.30 (decyduje data wpływu Wniosku do Urzędu):
1) w formie papierowej w sekretariacie lub skrzynce korespondencyjnej w:
- Powiatowym Urzędzie Pracy w Białej Podlaskiej, ul. Brzeska 101 - tel. 83 341 65 66 lub 83 341 65 65,
- Oddziale Zamiejscowym Ewidencji i Rynku Pracy w Międzyrzecu Podlaskim, ul. Czysta 25 - tel. 83 341 66 30,
- Oddziale Zamiejscowym Ewidencji i Rynku Pracy w Terespolu, ul. Wojska Polskiego 104 - tel. 83 341 66 55, lub
- kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub
- podpisem potwierdzonym profilem zaufanym elektronicznej platformy usług administracji publicznej (podpis musi być złożony przez pracodawcę lub upoważnioną przez pracodawcę osobę).
Urząd nie ponosi odpowiedzialności za awarię platform elektronicznych, niewłaściwie przesłane lub uszkodzone pliki.
Wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania limitu przyznanych środków. Kolejność wpływu nie będzie decydowała o przyznaniu środków z KFS.