Wydawca treści

Krajowy Fundusz Szkoleniowy 2024 (I nabór)

INFORMACJA
o możliwości składania wniosków
o przyznanie środków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego
na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego
pracowników i pracodawców
(I nabór)
 
 
          Informujemy, iż od dnia 05.02.2024r. do dnia 09.02.2024r. przyjmowane będą wnioski pracodawców o finansowanie kształcenia ustawicznego pracowników i pracodawców ze środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego.
 
Kwota do rozdysponowania w ramach ogłoszonego naboru: 730 000,00 zł
 
Uwaga: Zaleca się, aby wniosek wypełniał pracodawca a nie instytucja szkoleniowa. Powód - instytucje szkoleniowe często stosują jeden wspólny szablon wypełniania wniosku dla różnych pracodawców nie uwzględniając indywidualnych potrzeb pracodawcy. Niewystarczające uzasadnienie kształcenia ustawicznego może stanowić podstawę do negatywnego rozpatrzenia wniosku.
 
Zasady ubiegania się o środki z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS):

1) Środki KFS mogą zostać przeznaczone na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego:
  • pracodawców,
  • pracowników (zatrudnionych przez okres co najmniej 2 miesięcy przed dniem złożenia wniosku, na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę bez względu na wymiar czasu pracy – wytyczne MRPiPS 2024).
2) O przyznanie środków z KFS na finansowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego mogą ubiegać się pracodawcy (jednostki organizacyjne, chociażby nie posiadały osobowości prawnej, a także osoby fizyczne, jeżeli zatrudniają co najmniej jednego pracownika przez okres co najmniej 2 miesięcy przed dniem złożenia wniosku), którzy:
  • wywiązali się z warunków umów zawartych z urzędem w zakresie aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych,
  • funkcjonują lub prowadzą działalność gospodarczą minimum 6 miesięcy przed dniem złożenia wniosku,
  • mają siedzibę lub miejsce prowadzenia działalności na terenie działania Powiatowego Urzędu Pracy w Białej Podlaskiej,
  • gwarantują możliwość rozliczenia się ze środków z KFS do dnia 31.07.2024r. (rozliczyć się zgodnie z umowę, tj. przedłożyć faktury, rachunki potwierdzające wydatkowanie przyznanych środków na działania już rozpoczęte),
  • wskażą co najmniej jeden z określonych przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej priorytetów wydatkowania środków KFS w roku 2024:
    • priorytet pierwszy – wsparcie kształcenia ustawicznego w związku z zastosowaniem w firmach nowych procesów, technologii i narzędzi pracy.
      Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania tego priorytetu powinien udowodnić, że w ciągu jednego roku przed dniem złożenia wniosku bądź w ciągu trzech miesięcy po dniu jego złożenia zostały/zostaną zakupione nowe maszyny i narzędzia, bądź będą wdrożone nowe procesy, technologie i systemy, a osoby objęte kształceniem ustawicznym będą wykonywały nowe zadania związane z wprowadzonymi/planowanymi do wyprowadzenia zmianami. Pod pojęciem procesów należy rozumieć serię powiązanych ze sobą działań lub zadań, które rozwiązują występujący u wnioskodawcy problem lub prowadzą do osiągnięcia określonego efektu. Pracodawca powinien dołączyć do wniosku wiarygodne dokumenty (np. kopie faktur, rachunków, innych dokumentów zakupu itp.) wskazujące, iż dokonał zakupu maszyn, narzędzi pomocnych w funkcjonowaniu zakładu, technologii, systemów oraz logicznie i wiarygodnie uzasadnić chęć ubiegania się o środki KFS w ramach tego priorytetu. Wsparciem kształcenia ustawicznego w ramach tego priorytetu można objąć jedynie pracowników i pracodawców, którzy w  ramach wykonywania swoich zadań zawodowych na stanowisku pracy korzystają lub będą korzystać z nowych technologii i narzędzi pracy lub będą wdrażać nowe procesy.
       
    • priorytet drugi – wsparcie kształcenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych.
      Niniejszy priorytet pozwala na finansowanie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności ogólno-zawodowych (w tym tzw. kompetencji miękkich o ile powiązane są z wykonywaniem pracy w zawodzie deficytowym). Wnioskodawca, występujący o środki w ramach tego priorytetu powinien udowodnić, że wskazana forma kształcenia ustawicznego dotyczy zawodu deficytowego na terenie powiatu bialskiego lub miasta Biała Podlaska.
      Wykaz zawodów deficytowych w powiecie bialskim i mieście Biała Podlaska dostępny jest na stronie: https://barometrzawodow.pl
       
    • priorytet trzeci – wsparcie kształcenia ustawicznego osób powracających na rynek pracy po przerwie związanej ze sprawowaniem opieki nad dzieckiem oraz osób będących członkami rodzin wielodzietnych.Adresowany jest do osób, które:
      • w ciągu jednego roku przed datą złożenia wniosku o dofinansowanie podjęły pracę po przerwie spowodowanej opieką nad dzieckiem trwającej nieprzerwanie co najmniej 90 dni, po urlopie macierzyńskim, urlopie na warunkach urlopu macierzyńskiego, rodzicielskim, wychowawczym, lub
      • są członkami rodzin wielodzietnych, którzy na dzień złożenia wniosku posiadają Kartę Dużej Rodziny bądź spełniają warunki jej posiadania. Prawo do posiadania Karty Dużej Rodziny przysługuje wszystkim rodzicom oraz małżonkom rodziców, którzy mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci.

        Warunkiem dostępu do środków w ramach tego priorytetu jest oświadczenie pracodawcy stanowiące załącznik nr 3 do wniosku
    • priorytet czwarty  - wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie umiejętności cyfrowych.Składając wniosek o dofinansowanie podnoszenia kompetencji cyfrowych Wnioskodawca w uzasadnieniu powinien wykazać, że posiadanie konkretnych umiejętności cyfrowych, które objęte są tematyką wnioskowanego szkolenia, jest powiązane z pracą wykonywaną przez osobę kierowaną na szkolenie. Przez kompetencje cyfrowe należy rozumieć obsługę komputera i programów komputerowych, a także umiejętności korzystania z danych i informacji, porozumiewania się i współpracy, tworzenie treści cyfrowych, programowanie oraz kompetencje związane z cyberbezpieczeństwem.
       
    • priorytet piąty - wsparcie kształcenia ustawicznego osób pracujących w branży motoryzacyjnej.
      O przynależności do wskazanej branży decydować będzie posiadanie jako przeważającego (według stanu na dzień 1 stycznia 2024) jednego z poniższych kodów PKD: 29.10.B, 29.10.C, 29.10.D, 29.10.E, 29.20.Z, 29.31.Z, 29.32.Z oraz 45.20.Z. Celem priorytetu jest dofinansowanie specjalistycznych szkoleń technicznych, które pozwolą nabyć nowe kwalifikacje osobom zatrudnionych w branży motoryzacyjnej przy produkcji pojazdów i ich komponentów. Szkolenia te mogą obejmować między innymi obszary dotyczące budowy układów magazynowania energii (akumulatorów) stosowanych w pojazdach elektrycznych, budowę instalacji elektrycznej pojazdów nisko i zeroemisyjnych, technologii napędów wodorowych, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, urządzeń elektronicznych stosowanych w pojazdach  zeroemisyjnych. W przypadku serwisów i zakładów naprawczych w ramach priorytetu przewiduje się dofinansowanie m.in. specjalistycznych szkoleń technicznych w zakresie serwisowania i obsługi samochodów elektrycznych dla mechaników obsługujących i naprawiających dotychczas tradycyjne pojazdy spalinowe, uzyskanie uprawnień SEP do 1 kv, które są niezbędne do wykonywania prac przy wysokonapięciowej instalacji elektrycznej pojazdów.
       
    • priorytet szósty - wsparcie kształcenia ustawicznego osób po 45 roku życia.         
      W ramach niniejszego priorytetu środki KFS mogą być przeznaczone na sfinansowanie kształcenia ustawicznego osób wyłącznie w wieku powyżej 45 roku życia (zarówno pracodawców jak i pracowników). Decyduje wiek osoby, która skorzysta z kształcenia ustawicznego, w momencie składania przez pracodawcę wniosku o dofinansowanie do PUP. W uzasadnieniu wniosku należy wykazać potrzebę nabycia nowych umiejętności przez określoną osobę.
       
    • priorytet siódmy - wsparcie kształcenia ustawicznego skierowane do pracodawców zatrudniających cudzoziemców.
      W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia zarówno dla cudzoziemców jak i polskich pracowników (to samo dotyczy pracodawców), które odnoszą się do specyficznych potrzeb, jakie mają pracownicy i pracodawcy ich zatrudniający. Wśród specyficznych potrzeb pracowników cudzoziemskich wskazać można  w szczególności:
      • doskonalenie znajomości języka polskiego oraz innych języków, szczególnie w kontekście słownictwa specyficznego dla danego zawodu/branży,
      • doskonalenie wiedzy z zakresu specyfiki polskich i unijnych regulacji dotyczących wykonywania określonego zawodu,
      • ułatwienie rozwijania i uznawania w Polsce kwalifikacji nabytych w innym kraju,
      • rozwój miękkich kompetencji, w tym komunikacyjnych, uwzględniających konieczność dostosowania się do kultury organizacyjnej polskich przedsiębiorstw i innych podmiotów, zatrudniających cudzoziemców.

        Ze szkoleń w ramach tego priorytetu mogą korzystać również pracodawcy i pracownicy z polskim obywatelstwem o ile wykażą w uzasadnieniu wniosku, że szkolenie to ułatwi czy też umożliwi im pracę z zatrudnionymi bądź planowanymi do zatrudnienia w przyszłości cudzoziemcami. Warunkiem dostępu do środków w ramach tego priorytetu jest oświadczenie pracodawcy stanowiące załącznik nr 4 do wniosku.
         
    • priorytet ósmy  - wsparcie kształcenia ustawicznego w zakresie zarządzania finansami i zapobieganie sytuacjom kryzysowym w przedsiębiorstwach.
      W ramach tego priorytetu mogą być finansowane szkolenia przede wszystkim dla właścicieli firm, kadry zarządzającej, menadżerów, oraz pracowników realizujących zadania w obszarze zarządzania i finansów. W szczególności powinny być wspierane te szkolenia i kursy, które są dedykowane dla danej branży i dotyczą analizowania sytuacji finansowej, pozwalają na poznanie w praktyce narzędzi do controlingu i monitorowania kondycji danego przedsiębiorstwa, podczas których omówione zostaną przypadki odstępstw od przyjętych norm w zakresie prawidłowego zarzadzania finansami, nakładami na inwestycje czy marketing a także uczące pozyskiwania dodatkowych preferencyjnych źródeł finansowania lub restrukturyzacji zadłużenia. Wnioskodawca, który chce spełnić wymagania niniejszego priorytetu powinien wykazać powiązanie zakresu obowiązków pracownika z wnioskowanym szkoleniem. Dofinansowanie w ramach tego priorytetu może otrzymać pracodawca, który w przekonywujący sposób uzasadni, że dla prawidłowego działania firmy bądź jej ratowania niezbędne jest nabycie konkretnych umiejętności.
 
Finansowanie obejmuje nierozpoczęte formy kształcenia (zarówno przed dniem złożenia wniosku jak i przed dniem podpisania umowy z pracodawcą) tj.:
  • kursy realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  • egzaminy umożliwiające uzyskanie dokumentów potwierdzających nabycie umiejętności, kwalifikacji lub uprawnień zawodowych,
  • badania lekarskie i psychologiczne wymagane do podjęcia kształcenia lub pracy zawodowej po ukończonym kształceniu,
  • ubezpieczenie NNW w związku z podjętym kształceniem,
  • studia podyplomowe  realizowane z inicjatywy pracodawcy lub za jego zgodą,
  • badania potrzeb pracodawcy w kierunku KFS.
 
Zaleca się aby w/w formy kształcenia rozpoczynały się po 20 marca br. W przypadku ubiegania się o dofinansowanie studiów podyplomowych do wniosku należy dołączyć dokument z uczelni potwierdzający utworzenie wybranego kierunku studiów.
 
w wysokości:
  • 80% kosztów kształcenia ustawicznego - w przypadku małych, średnich i dużych przedsiębiorstw,
  • 100% kosztów kształcenia ustawicznego - w przypadku mikroprzedsiębiorstw,
    jednak nie więcej niż 300% przeciętnego wynagrodzenia w danym roku na 1 uczestnika.
Warunkiem przyznania środków dla małych, średnich i dużych przedsiębiorstw jest posiadanie 20% wkładu własnego.
 
Narzędziem pomocniczym do określenia wielkości przedsiębiorstwa jest KWALIFIKATOR MŚP dostępny na stronie kwalifikator.parp.gov.pl
 
3)    Środki z KFS przyznawane pracodawcy na finansowanie kosztów kształcenia ustawicznego stanowią pomoc de minimis. 
4)    Usługi kształcenia zawodowego lub przekwalifikowania zawodowego finansowane w co najmniej 70% ze środków publicznych są zwolnione z podatku od towarów  i usług.
5)    O środki z KFS nie mogą ubiegać się pracodawcy zamierzający samodzielnie realizować usługi edukacyjne dla własnych pracowników. Usługi edukacyjne powinny być realizowane przez wybraną instytucję szkoleniową.
6)    Rozpatrywanie wniosków:
  1. przy rozpatrywaniu wniosku uwzględnia się:
  • zgodność dofinansowywanych  działań z ustalonymi priorytetami wydatkowania środków KFS na dany rok;
  • zgodność  kompetencji  nabywanych przez uczestników kształcenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
  • koszty usługi kształcenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze środków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usług dostępnych na rynku;
  • posiadanie przez realizatora usługi kształcenia  ustawicznego finansowanej ze środków KFS certyfikatów jakości oferowanych usług kształcenia ustawicznego;
  • posiadanie przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy kształcenia ustawicznego w zakresie kursów;
  • plany pracodawcy dotyczące dalszego zatrudnienia osób, które będą objęte kształceniem ustawicznym finansowanym ze środków KFS;
  • możliwość sfinansowania ze środków KFS działań określonych we wniosku z uwzględnieniem limitów, o których mowa w art. 109 ust. 2k i 2m ustawy o promocji zatrudnienia (...),
  1. w pierwszej kolejności wsparcie ze środków KFS będzie przyznawane Pracodawcom:
  • którzy nie korzystali w 2023 r. ze środków KFS (zgodnie z kierunkowymi wytycznymi MRPiPS),
  • których wnioski nie wymagają dodatkowych wyjaśnień;
  1. w przypadku nieprawidłowo wypełnionego wniosku (np. zawiera wymagane załączniki, ale podane informacje wymagają doprecyzowania), Pracodawcy będzie wyznaczony 7- dniowy termin na jego poprawienie
  2. wniosek będzie pozostawiony bez rozpatrzenia w przypadku:
  • niepoprawienia we wskazanym terminie wniosku nieprawidłowo wypełnionego,
  • niedołączenia wymaganych załączników tj.:
    • zaświadczenia lub oświadczenia o pomocy de minimis, w zakresie, o którym mowa  w art. 37 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r.
      o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,
    • informacji określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 37 ust. 2a ustawy z dnia 30 kwietnia 2004r. o postępowaniu w sprawach dotyczących pomocy publicznej,
    • kopii dokumentu potwierdzającego oznaczenie formy prawnej prowadzonej działalności w przypadku braku wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego lub Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
    • programu kształcenia ustawicznego lub zakresu egzaminu,
    • wzoru dokumentu potwierdzającego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawianego  przez realizatora usługi kształcenia ustawicznego,
  • złożenia wniosku nie w terminie określonym w naborze.
 
          Szczegółowe informacje o zasadach ubiegania się o środki z KFS dostępne są na stronie internetowej  bialapodlaska.praca.gov.pl

Wnioski należy przesyłać korespondencyjnie (liczy się data wpływu wniosku do urzędu – wytyczne MRPiPS 2024) lub składać do skrzynki korespondencyjnej w:
  • Powiatowym Urzędzie Pracy w Białej Podlaskiej, ul. Brzeska 101 - tel. 83 341 65 66 i 83 341 65 65,
  • Oddziale Zamiejscowym Ewidencji i Rynku Pracy w Międzyrzecu Podlaskim, ul. Czysta 25,
    pokój nr 13 - tel. 83 341 66 30,
  • Oddziale Zamiejscowym Ewidencji i Rynku Pracy w Terespolu,  ul. Wojska  Polskiego 104 - tel. 83 341 66 55.

Wnioski będą rozpatrywane do wyczerpania limitu przyznanych środków. Kolejność wpływu nie będzie decydowała o przyznaniu środków z KFS.

Załączniki

Wniosek KFS 2024 wraz z załącznikami 1-9
Wniosek KFS 2024 wraz z załącznikami 1-9.pdf 3996 KB
(4)Załącznik 10
(4)Załącznik 10.pdf 581 KB
załącznik 11 Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub de minimis w rybołówstwie
załącznik 11 Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę przy ubieganiu się o pomoc de minimis w rolnictwie lub de minimis w rybołówstwie.pdf 347 KB

Informacje o publikacji dokumentu

Menu nawigacji